28 MART 2023
BIST 100 4.951,45 % -0,93
DOLAR 19,103 % 0,09
EURO 20,697 % 0,38
ALTIN GR. 1.202,15 % 0,11
BRENT 78,090 % 0,44
BTC 27.043,88 % 0,00
Haber Giriş: 17.03.2023 - 10:05 | Son Güncelleme: 17.03.2023 - 10:06

Mersin Büyükşehir’den depremzedelere barınma ve psikososyal destek hizmeti 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depreminin ardından kentlerinden ayrılarak Mersin’e gelen depremzedelerden 7 bin 500’üne barınma imkanı sundu.

Mersin Büyükşehir’den depremzedelere barınma ve psikososyal destek hizmeti 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depreminin ardından kentlerinden ayrılarak Mersin’e gelen depremzedelerden 7 bin 500’üne barınma imkanı sundu.

Bünyesindeki tesisler, spor salonları, yurt gibi alanları ‘Geçici Barınma Alanı’ olarak belirleyen Büyükşehir Belediyesi, bu alanlarda sağladığı psikososyal destekle depremzedelerde oluşan travmaların etkisini azaltmaya çalışıyor. Uzman psikolog ve psikolojik danışmanlarıyla toplam 3 bin 111 bireye hizmet veren Büyükşehir, oluşturduğu geçici barınma alanlarında yemek, kıyafet gibi öncelikli ihtiyaçları sağladı. Depremin psikolojik anlamda yıkıcı etkilerini de en aza indirmek adına, yetişkinler ve gençler için sosyal donatı alanları, çocuklar için ise kreş ve çocuk oyun alanları oluşturdu.

Coşkuner: “Yaklaşık 7 bin 500 kişinin barınma ihtiyacına cevap verdik”

Kent Katılımı ve Sivil Toplum ile İlişkiler Şube Müdürü Çağan Coşkuner, 6 Şubat’ta deprem felaketinden sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kriz Merkezi oluşturduğunu belirterek, “Kriz Merkezi’nde, ilimize gelen depremzedelerin konaklama ihtiyaçlarını ve barınma süreçlerini koordine ediyoruz. Bu kapsamda ilk günlerde bizlere kontenjan bilgisi veren oteller, belediyeye ait yurt alanlarını hizmete açtık. Fakat daha sonra, gelen nüfusun fazla olduğunu öngörerek toplu barınma alanlarını hayata geçirdik” dedi. Yenişehir Fuar Alanı’nın yanı sıra Gülnar, Erdemli, Tarsus, Mezitli ve Akdeniz ilçelerinde de barınma alanları olduğunu ifade eden Coşkuner, “Şu anda yaklaşık 3 bin depremzedeye barınma hizmeti sağlıyoruz. Depremin olduğu ilk günden bugüne, toplamda yaklaşık 7 bin 500 kişinin barınma ihtiyacına cevap verdik. Barınma alanlarımızda 3 öğün yemeğin yanı sıra, kıyafet ve hijyen ekipman desteği veriyoruz. Revirimiz sayesinde günlük doktor kontrolü sağlayabiliyoruz. Buna ek olarak psikososyal destek süreçleriyle, deprem travması yaşayan vatandaşlarımızın yanlarında olmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak, kentimize gelen depremzedelerin yaralarını sarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Çeviker: “3 bin 111 kişiye psikososyal destek sağlandı”

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde Psikolojik Danışman olarak görev yapan Duygu Çeviker, barınma alanlarında verdikleri psikososyal desteklerden bahsederek, “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın, sadece temel ihtiyaçlarında değil, aynı zamanda psikosoyal alanda da talepleri doğrultusunda yanlarında oluyoruz. Afetin yaşandığı günden bu yana, barınma alanlarımızda alanında uzman psikolog ve psikolojik danışmanlarımızla, her yaş grubundan bireye hizmet veriyoruz. MERCİ, Yenişehir Fuar Alanı, Halkkent, Erkek Öğrenci Yurdu, Erdemli Hali olmak üzere tüm toplanma alanlarımızda ve 10 ilçedeki 18 kurs merkezimizde, 3 bin 111 kişiye psikososyal destek sağlandı. Sadece deprem bölgelerinden gelen vatandaşlara değil, Mersin’de yaşayıp psikolojik olarak etkilenen herkese yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bireysel görüşmelere ek olarak, yaş gruplarına göre yapılan etkinliklerle travma etkilerini azaltmak, onların yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve sosyal uyum sürecini hızlandırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.


YORUMLAR

Mersin Büyükşehir’den depremzedelere barınma ve psikososyal destek hizmeti 
haberine yorum yapın
0 YORUM