15 NİSAN 2024
BIST 100 9.679,80 % -1,37
DOLAR 32,414 % 0,18
EURO 34,488 % 0,17
ALTIN GR. 2.466,20 % 1,13
BRENT 89,710 % 0,00
BTC 63.558,68 % -5,30
Haber Giriş: 04.04.2024 - 10:07 | Son Güncelleme: 04.04.2024 - 10:13

AOSB, açık artırma ile 5 sanayi parseli satacak

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), sınırları dahilindeki 5 adet sanayi parselini açık artırma usulü ihaleyle satışa çıkardı. Başvurular 3 Mayıs 2024 Cuma günü mesai saati sonuna kadar yapılabilecek.

AOSB, açık artırma ile 5 sanayi parseli satacak

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), sınırları dahilindeki 5 adet sanayi parselini açık artırma usulü ihaleyle satışa çıkardı. Başvurular 3 Mayıs 2024 Cuma günü mesai saati sonuna kadar yapılabilecek.

ZİYA İPEK- ÖZEL HABER 

Toplam büyüklüğü 78 bin 167 metrekareyi, muhammen bedeli toplam 282 milyon 462 bin lirayı bulan en küçük alanı 5 bin metrekare, en büyük alanı ise 24 bin 418 metrekare olan toplam 5 sanayi parseline ilişkin şartnamenin, imar durumları, başvuru için gerekli belge ve bilgiler https://www.adanaorganize.org.tr adresinden temin edilebilecek. İhale 10 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10.00’da AOSB Bölge Müdürlüğü Seyhan Salonu’nda gerçekleştirilecek.

AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, 50 yıllık geçmişi bulunan organize sanayi bölgesinin gerek Adana’nın coğrafi konumu gerekse bölgenin ulaşım başta olmak üzere bulundurduğu yatırım avantajlarının yanı sıra katılımcılarına sunduğu imkanlar sayesinde cazibesini koruduğunu, gelecekte potansiyelinin daha da yüksek olacağını ifade etti. 

Türkiye ve dünyadaki konjonktürel hareketlerin önümüzdeki süreçte Adana’ya ilginin yoğunlaşacağını gösterdiğini aktaran Akpınar, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’nın Yumurtalık ilçesinde yapılacağını açıklaması, Yumurtalık ilçesinin Petrokimya Endüstri Bölgesi ilan edilip , Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde 1 milyar dolarlık petrokimya tesisi kurulması çalışmaları, Ceyhan Endüstri Bölgesi, Ceyhan OSB, Kimya OSB, Sera OSB, Karataş Su Ürünleri OSB gibi yatırımlar söz konusu. Kısaca Adana’nın doğusunda bir sanayi kümelenmesi var. Bu nedenle oluşacak talepleri karşılamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Altyapı avantajı var, 10 yılda enerjide kapasite sorunu olmayacak

Sanayinin doğru planlanması adına genişlemenin bir stratejisi olması gerektiğine vurgu yapan Akpınar, ülkemizdeki çoğu organize sanayi bölgesinin şehir içinde kalmasından dolayı genişleme olanakları olmadığını, ancak Adana Hacı Sabancı OSB’nin şu an itibarıyla toplamda 22 milyon metrekarelik alanının mevcut olduğunu bildirdi. Bu alanın üçte ikilik kısmının faal olarak kullanıldığını dile getiren Akpınar, 6 milyon metrekarelik genişleme alanı için ise kamulaştırma ve arazi edinim süreçlerini bitirip ihale işlemlerine geçtiklerini, iki yıl içinde tüm altyapıları tamamlayacaklarını bildirdi. Elektrik, doğalgaz, atık su, kullanma suyu hatlarının oluşturulması ve yolların hazırlanması gibi çalışmaları kapsayan altyapı hizmetlerinin Türkiye’deki diğer sanayi bölgeleri açısından oldukça avantajlı olduğuna dikkat çeken Akpınar, bu çalışmaları yaparken uzun vadedeki ihtiyaçları göz önüne aldıklarını, AOSB’nin enerji konusunda ikinci trafo merkezi ile önümüzdeki 10 yılda kapasite sorunu yaşamayacağını, kullanma suyu ve atık su hizmetlerinde de en büyük tesislere sahip olduklarını aktardı.

“Yatırımcının 30 yıllık ihtiyacını karşılayabiliriz”

Akpınar, AOSB’ye ilave olarak 30-35 milyon metrekarelik bir alanı daha katma çalışmaları olduğunu hatırlatarak, “Bu alanla birlikte gelecek 20 yılın ihtiyacını karşılayabilecek bir alana sahip olacağız. Bu alanla birlikte Türkiye’nin en büyük alanına sahip OSB’si olacağız. Buraların hazırlanmasının da ciddi bir emek ve sermaye gerektireceğinin altını çizmek isterim.” diye konuştu. Akpınar, kentin dünyanın sayılı şehirleri arasında olabilecek potansiyele sahip olduğunu, tarımı, ticareti, sanayisi ile çok ciddi bir cazibe merkezi olacağını sözlerine ekledi. AOSB, 2022 yılında da  4’ncü ilave alandaki 4 adet sanayi parselini başvuru sahipleri arasında yapılan kura çekimi ile tahsis etmişti. 

KONULAR: Ziya İpek

YORUMLAR

AOSB, açık artırma ile 5 sanayi parseli satacak
haberine yorum yapın
0 YORUM