15 NİSAN 2024
BIST 100 9.679,80 % -1,37
DOLAR 32,410 % 0,17
EURO 34,489 % 0,17
ALTIN GR. 2.465,91 % 1,12
BRENT 89,610 % -0,11
BTC 63.485,64 % -5,41
Haber Giriş: 03.04.2024 - 14:34 | Son Güncelleme: 03.04.2024 - 14:38

Vergide kayıt dışının önüne geçilmeli

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Faruk Gözübüyük, bu yılki hedefi tahsilat oranını yüzde 17 ila 18’lere çıkarmak olarak açıkladı.

Vergide kayıt dışının önüne geçilmeli

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Faruk Gözübüyük, bu yılki hedefi tahsilat oranını yüzde 17 ila 18’lere çıkarmak olarak açıkladı.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Faruk Gözübüyük, Gelir İdaresi Grup Başkanı Mustafa Cemil Kara ve Mersin Vergi Dairesi Başkanı Seyfettin Baysal ile birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret etti.

Tüm illeri rutin olarak ziyaret ettiklerini, Mersin’e de bu kapsamda geldiklerini kaydeden Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Gözübüyük, yaptıkları saha ziyaretleriyle sorunları ve talepleri dinleyip hizmet kalitesini artırmaya yönelik adımlar attıklarını söyledi. Sahada, iş yaşamında sürekli bir değişim olduğunu, vergi gerektiren yeni alanların oluştuğunu kaydeden Gözübüyük, masa başında oturarak değişen düzene uygun sistem geliştirmenin doğru sonuç getirmeyeceği düşüncesiyle hareket ettiklerini vurguladı. Bu yıl önemli hedefler koyduklarına da dikkat çeken Gözübüyük, her yıl Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 14’ü oranında vergi tahsilatı yaparken bu yıl kayıt dışını daha fazla kayıt altına alma isteğiyle kendilerine bu oranı yüzde 17-18’lere çıkarma hedefi koyduklarını açıkladı. Bunun için daha çok efor sarf edileceğini kaydeden Gözübüyük, sonuca ulaşma noktasında ticaret ve sanayi odalarıyla ortak çalışmalar yürütmek istediklerini söyledi. 

Çakır: “Vergide adalet ve şeffaflık önemli”
Aynı geminin içinde olduklarına işaret eden MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, vergi tahsilat oranının artmasının yine halka hizmet olarak döneceği konusundaki farkındalığın artırılması gerektiğini söyledi. Vergide adalet ve şeffaflığın daha çok hissettirilmesi durumunda tahsilat oranlarının artacağına inandığını da kaydeden Çakır, her türlü iş birliğine açık olduklarını belirtti. Hiç vergi vermeyenlerin sürece dahil edilmesi gerektiğini kaydeden Çakır, “Biz bu noktada nasıl bir rol alacaksak, birlikte konuşup altyapı oluşturarak süreci doğru şekilde yönetebiliriz” ifadelerini kullandı. 

 İzol: “Vergi tahsilatı artarsa devlet güçlenir”
Meclis Başkanı Hamit İzol ise vatandaşın devlet anlayışının değişmeye başladığını söyledi. Turizm ve inşaat sektörleri başta olmak üzere sektörlerde yaşanan sıkıntılara ve taleplere de değinen İzol, bu alanlardaki kayıt dışılığın önüne geçilmesi adına önerilerini sıraladı. Hazırlanan vergi reform paketi içerisinde özellikle turizm konusunda önemli maddeler bulunduğunu dile getiren Gözübüyük de Haziran ayından itibaren denetim seferberliği başlatılacağını bildirdi.  

 


YORUMLAR

Vergide kayıt dışının önüne geçilmeli
haberine yorum yapın
0 YORUM