06 ARALIK 2022
BIST 100 4.939,22 % -0,37
DOLAR 18,638 % 0,00
EURO 19,540 % -0,04
ALTIN GR. 1.060,30 % 0,14
BRENT 83,750 % 0,29
BTC 17.011,09 % 0,00
Haber Giriş: 22.11.2022 - 13:24 | Son Güncelleme: 22.11.2022 - 13:25

Tüketici şirketlerinin sürdürülebilirliği için iş birliği önemli

EY Türkiye Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektörü Lideri Kaan Birdal, "Sürdürülebilirlik tüm dünyadaki organizasyonların en temel önceliklerinden biri" dedi.

Tüketici şirketlerinin sürdürülebilirliği için iş birliği önemli

EY Türkiye Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektörü Lideri Kaan Birdal, "Sürdürülebilirlik tüm dünyadaki organizasyonların en temel önceliklerinden biri" dedi.

EY Türkiye (Ernst & Young) tarafından Economist Impact için yapılan araştırmaya göre, şirketler sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için rakipleri dahil ekosistem ölçeğinde iş birliği yapmalı.

EY Türkiye'den yapılan araştırmaya göre, Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi EY Türkiye (Ernst & Young) tarafından Economist Impact için yapılan araştırmaya göre, araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 45'i sürdürülebilirlik için rakipleri ile iş birliğine hız verdiklerini belirtiyor.

Araştırmaya göre dünyanın dört bir yanındaki tüketici şirketleri, sürdürülebilirlik çabalarına tüketicilerin ve politika yapıcıların ihtiyaçlarını yeterince dahil etmiyor. Bu, sürdürülebilir bir gelecek sağlama ve değer yaratmada önemli bir fırsatın değerlendirilemediği anlamına da geliyor.

EY'nin konuyla ilgili araştırması, sektördeki 400 üst düzey yöneticinin görüşlerini içeriyor. Araştırmaya göre, şirketler sağladıkları güçlü güven sayesinde tüketici davranışlarını şekillendirmede önemli bir fırsata sahip. Araştırma, tüketici eğilimlerinin ve beklentilerinin sürdürülebilirlik stratejilerini yönlendiren en etkili faktörler olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 88'i, tüketici ve pazar eğilimlerine yanıt verme ihtiyacını 'çok önemli' veya 'çok yüksek düzeyde önemli' olarak belirtiyor.

Araştırmaya katılanların sadece yüzde 32'si tüketicilere yönelik sürdürülebilirlik odaklı bir iş birliği geliştirmiş durumda. Bu, diğer şirketlerin sürdürülebilirlik alanındaki stratejik hedeflerine ulaşmalarında önemli bir fırsatı kaçırdıkları anlamına geliyor.

Araştırmaya katılanların yaklaşık üçte ikisi (yüzde 62) tüketici alışkanlıklarını şekillendirme amacıyla iş birliği yaptığını belirtse de, konu emisyonlara ve ürün atıklarına geldiğinde, bunun birçok şirket için hala önemli bir açık olduğu görülüyor.

Araştırmaya göre, şirketler sürdürülebilirlik uygulamalarında zorluklarla karşılaştıklarında iş birliğine gitme konusunda güçlü bir istek sergiliyor. Katılımcıların önemli bir kısmı (yüzde 85) ortak sürdürülebilirlik stratejisi oluşturmak için paydaşları ile daha yakın çalışma arzusunda olduklarını ve yüzde 45'i de rakipleriyle iş birliklerini hızlandırdığını söylüyor. İş birliklerinin henüz yeterince optimize edilmediğini belirtenlerin oranı ise yüzde 29 düzeyinde.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen EY Türkiye Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektörü Lideri Kaan Birdal, araştırmayla ilgili şunları kaydetti:

'Sürdürülebilirlik tüm dünyadaki organizasyonların en temel önceliklerinden biri. Gelinen noktada, şirketlerin sürdürülebilirlik çabalarının, sadece kendi organizasyonları ile kısıtlı olmanın ötesine geçmesi gerektiğini görüyoruz. EY tarafından Economist Impact için gerçekleştirilen bu önemli araştırma, ekosistem iş birliğinin tüketici şirketlerinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda birlikte hareket etmelerinin önemini ortaya koyuyor. Bu konuda cesur bir vizyonun önemi çok büyük.

Organizasyonlar sürdürülebilirlik çabalarını; tedarik zincirleri, iş ortakları, hatta rakipleri de içerecek şekilde genişletmeli. Aynı zamanda şirketlerin, sürdürülebilirlik stratejilerini faaliyette olduğu pazarlara bütünsel olarak entegre edilebilmesi için tüketicilerle, topluluklarla, kamu kurumlarıyla ve diğer organizasyonlarla iş birliği yapması oldukça önemli.'


YORUMLAR

"Sürdürülebilirlik temel önceliklerinden biri"
haberine yorum yapın
0 YORUM