04 ARALIK 2023
BIST 100 8.080,31 % 0,67
DOLAR 28,887 % -0,03
EURO 31,361 % -0,32
ALTIN GR. 1.914,24 % -0,51
BRENT 78,290 % -0,89
BTC 41.760,22 % 0,00
Haber Giriş: 21.11.2023 - 13:46 | Son Güncelleme: 21.11.2023 - 13:48

Kayacı Savunma, yenilikçi mühendislik çözümleri geliştirmeyi hedefliyor

Denizcilik sistemleri ve elektroniği, insansız araçlar, radar sistemleri, radar donanım-yazılım çözümleri ve bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren Kayacı Savunma, geliştireceği yerli ve milli ürünlerle savunma sanayisinde tam bağımsızlığı hedefliyor.

Kayacı Savunma, yenilikçi mühendislik çözümleri geliştirmeyi hedefliyor

Denizcilik sistemleri ve elektroniği, insansız araçlar, radar sistemleri, radar donanım-yazılım çözümleri ve bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren Kayacı Savunma, geliştireceği yerli ve milli ürünlerle savunma sanayisinde tam bağımsızlığı hedefliyor.

Küresel teknolojik gelişmeleri temel alarak yenilikçi ürünler geliştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Kayacı Savunma Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kayacı, bu teknolojileri Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bütünleştirerek, Türkiye’nin endüstriyel gelişimine katkıda bulunacak yenilikçi mühendislik çözümleri geliştirmek, Deniz Mühendisliği (Offshore Engineering) ve Radar Sistemleri alanında da uzman çalışma gruplarıyla Türkiye’nin önde gelen seçkin bir kurumu olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye’nin ilk insansız deniz aracı (İDA) olan OKHAN’nın Kayacı Savunma tarafından üretildiğini ve 17. MÜSİADEXPO fuarında da üst düzey yöneticilerle ve kamuoyuyla paylaşıldığını ifade den Hakan Kayacı, “Entegre Otonom Sevk İdare (OSİ) sistemine sahip İnsansız Su Üstü Deniz Aracı (İDA) sistemi, RF Köreltici ve Karıştırıcı sistemi (Jammer), askeri tatbikatlarda ekonomik bir hedef olarak kullanılabilecek ve radarda yüksek radar görünürlüğü sağlayabilen Pasif Radar Reflektör (PRR) sistemi, Dinamik Konumlandırma Sistemi, Uydu Pusulası, Diferansiyel GPS Baz istasyonu, Oto Pilot-I ve Oto Pilot-II ile Anemometre cihazları; Deniz Radar Sistemleri ürün grubunda ise Otomatik Radar Plotlama Aygıtı (A.R.P.A), Rota Hattı Muhafaza Sistemi, GPS Seyrüsefer Sistemleri, Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri ve Düşük Gürültülü RF Yükselteç gibi birçok ürünü bünyemizde yüzde yüz milli ve yerli tasarım ve üretimle gerçekleştirmekteyiz.” dedi.

Hakan Kayacı, kendi üretim ve projelerinin dışında iş ortaklığı ya da teknopark kümelenmeleriyle birlikte, radar yazılımı konusunda özellikle radarda görünürlük analizlerini çok hızlı ve yüksek doğruluk performansıyla gerçekleştirebilen PREDICS radar kesit alanı benzetim ve analiz yazılımı, radar donanımı olarak ise duvar arkası görüntüleme radarı (DAGR) ürettiklerini söyledi. TÜBİTAK desteğinde ve çeşitli çözüm ortaklarıyla ‘Enkaz Altı Canlı Varlığı Tespit ve Görüntüleme Radarı Geliştirilmesi’ projesine de başladıklarına dikkat çeken Kayacı, deprem ülkesi olan Türkiye’de olası felaketlerin ardından enkaz altındaki canlıların bu sistemle tespit edilerek kurtarılabileceğini söyledi.

İleriye dönük projelerine de değinen Kayacı, “Sivil ve askerî amaçlı kullanılabilecek sinyal kesici cihazların (jammer) üretimi; Mevcut İDA’mıza SİDA yani Silahlı İnsansız Deniz Aracı özelliğinin de kazandırılması; Deniz elektroniği kapsamında otomatik rota kontrol sistemleriyle dijital rüzgâr bilgi sistemlerinin üretilmesi ve çeşitli navigasyon sistemlerinin hayata geçirilmesi yer almaktadır. Savunma sanayimiz geçmişle mukayese dahi edilemeyecek bir seviyeye gelmiştir. Türkiye artık kendi helikopterini, uçağını, insansız hava aracı (İHA)’sını, İDA’sını ve savaş gemisini üretebilmektedir bu stratejik hamleler Devletimizi her geçen gün daha da güçlü kılmaktadır” diye konuştu.

“Türkiye için güçlü bir savunma sanayii gereklidir”
Savunma sanayisinde atılan stratejik adımların gerek askeri gerek ekonomik olarak devletin güçlenmesine katkı sağlamakla birlikte yeterli olmadığına atıfta bulunarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemiz, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO)’nun önemli ve vazgeçilmez üyelerinden biridir. Ülkemizin savunma sanayisi geliştikçe, çevremize ve dünya barışına vereceğimiz katkı da artacaktır. Güçlü bir Türkiye için güçlü bir savunma sanayii de gereklidir. Ülkemizin içinde bulunduğu hassas bölgede operasyonel bir şekilde ülkemizin savunması ve güvenliği açısından ihtiyaç duyulan kritik donanım ve yazılımların üretilmesi için çalışmaktayız ve yakın gelecekte geliştirmiş olduğumuz ürünlerin kamu ve/veya özel sektörde yaygın olarak kullanılmaya başlanacağını umut ediyoruz. Türk savunma sanayinin geleceği çok parlaktır. Hedefimiz, geliştireceğimiz milli ve yerli ürünlerle savunma sanayisinde tam bağımsızlığı elde etmektir. Diğer bir deyişle, kritik ve stratejik bilinen hangi teknoloji varsa onu ülkemize kazandırmamız ve hatta daha ileri götürmemiz gerekmektedir.”


YORUMLAR

Kayacı Savunma, yenilikçi mühendislik çözümleri geliştirmeyi hedefliyor
haberine yorum yapın
0 YORUM