19 NİSAN 2024
BIST 100 9.652,03 % 1,34
DOLAR 32,592 % 0,36
EURO 34,846 % 0,33
ALTIN GR. 2.497,35 % 0,52
BRENT 86,050 % -0,39
BTC 64.998,32 % 2,31
Haber Giriş: 03.04.2024 - 17:02 | Son Güncelleme: 03.04.2024 - 17:07

İşte seçim sonuçlarına itiraz edilen il ve ilçeler: Tüm itirazlar için 14 Nisan son gün

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından birçok il ve ilçede tartışmalı durumlar yaşandı ve seçim sonuçlarına itirazlar yapıldı. Bu itirazlar, önce ilçe seçim kurullarına, ardından il seçim kurullarına ve son olarak da YSK'ya iletilmek üzere yapılıyor. Tüm itirazlar içinse son gün 14 Nisan.

İşte seçim sonuçlarına itiraz edilen il ve ilçeler: Tüm itirazlar için 14 Nisan son gün

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından birçok il ve ilçede tartışmalı durumlar yaşandı ve seçim sonuçlarına itirazlar yapıldı. Bu itirazlar, önce ilçe seçim kurullarına, ardından il seçim kurullarına ve son olarak da YSK'ya iletilmek üzere yapılıyor. Tüm itirazlar içinse son gün 14 Nisan.

Türkiye'nin oy verdiği 31 Mart günü sandıktan sürpriz sonuçlar çıktı. CHP, 47 yıl sonra sandıktan birinci çıktı. AK Parti ise kurulduğu günden bu yana ilk kez sandıktan lider çıkamadı.

Üç büyükşehir CHP'de kaldi

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Ankara'da Mansur Yavaş ve İzmir'de Cemil Tugay, seçimin galibi olarak belirlendi.

CHP, 14 büyükşehir ve 35 belediye kazanarak önemli bir başarı elde etti. AK Parti ise 12 büyükşehir ve 24 ilde belediye kazanarak seçimi tamamladı. CHP, Türkiye genelinde en çok oyu alan parti olarak ön plana çıkarken, AK Parti ise oy oranında ilk kez ikinci sıraya gerileyerek dikkat çekti.

Farklı il ve ilçelerden sonuçlara itiraz

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Türkiye genelinde birçok il ve ilçede yaşanan tartışmalar, seçim sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlarla devam ediyor. İşte itiraz edilen ve edilmesi konuşulan il ve ilçeler ile ilgili detaylar:

Van

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan'ın mennu haklarının iadesi kararının iptal edilmesi talebiyle YSK'ya başvurdu.

Hatay

Hatay'da yaşanan çekişmeli seçimde, AK Partili Mehmet Öntürk ve CHP'li Lütfü Savaş arasında yaşanan oy farkı nedeniyle Savaş'ın sonuca itiraz edeceği belirtildi.

Bitlis

Bitlis'te, DEM Parti adayına 198 oy fark atarak seçimi kazanan AK Partili Nesrullah Tanğlay'ın, geçersiz oyların tekrar sayılması için seçim kuruluna itirazda bulunduğu açıklandı.

Kırklareli

Seçimi kazanan MHP'li Derya Bulut ile CHP'li aday Mehmet Siyam Kesimoğlu arasında 403 oy fark olduğu ve Kesimoğlu'nun itiraz yoluna gideceği açıklandı.

Kütahya

CHP adayı Eyüp Kahveci'nin 602 oy farkla belediye başkanı olduğu ancak MHP'nin seçimin iptali ve oyların yeniden sayımı için İlçe Seçim Kurulu'na başvurduğu belirtildi.

Ordu

AK Parti adayı Hilmi Güler'ün yüzde 40,07 oy alarak birinci parti olduğu fakat İYİ Parti adayı Enver Yılmaz'ın usulsüzlük iddiasıyla sonuçlara itiraz edeceği açıklandı.

Gümüşhane

Gümüşhane'de MHP'nin adayı Vedat Soner Başer'in belediye başkanı seçildiği ancak AKP İl Başkanlığı'nın seçimin 549 oy farkla kazanıldığı gerekçesiyle İl Seçim Kurulu’na başvurup itiraz ettiği bildirildi.

Bolu - Gerede

Bolu'nun Gerede ilçesinde, Büyük Birlik Partisi'nden seçime giren Akif Allar'ın AK Parti adayı amcası Mustafa Allar'a 73 oy farkla yenildiği ve Akif Allar'ın karara itiraz edeceği duyuruldu.

Sakarya - Serdivan

CHP, Sakarya'nın Serdivan ilçesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla seçim sonuçlarına itirazda bulundu.

Kocaeli - Körfez ve Kandıra

Körfez'de AK Parti adayı Şener Söğüt'ün CHP adayı Tayfun Balıkçı'yı 1395 oy farkla geçtiği ve CHP'nin sonuçlara itiraz ettiği belirtildi. Kandıra ilçesinde ise bağımsız aday Cengiz Kan'ın İlçe Seçim Kurulu'na itiraz başvurusunda bulunduğu ifade edildi.

Kütahya - Emet

Kütahya'nın Emet ilçesinde MHP'li Mustafa Koca'nın AKP adayı Ali Ceyhan’dan 22 oy fazla kazandığı ve AKP'li yetkililerin Emet'teki 29 sandıkta tüm oyların yeniden sayılmasını talep ettiği belirtildi.

Erzurum - Horasan ve Aşkale

Yeniden Refah Partisi, Erzurum'un Horasan ve Aşkale ilçelerinde seçim sonuçlarına itiraz etti. Oyların yeniden sayılacağı belirtildi.

Ardahan - Çıldır

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde AK Parti ve CHP adaylarının eşit oy alması üzerine belediye başkanının kura ile belirleneceği belirtildi.

İstanbul'un ilçelerinde itirazlar

Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa'da AK Parti'nin itirazlarının kabul edilerek ilçede verilen oyların yeniden sayılmasına karar verildiği bildirildi.

Beykoz

Beykoz'da AK Parti ve MHP'nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazların reddedildiği ve CHP'nin adayı Alaattin Köseler’in Beykoz Belediye Başkanlığının onandığı belirtildi.

Pendik

Pendik'te CHP'li aday Süleyman Tarık Balyalı'nın oyların yeniden sayılması için itiraz ettiği ve gerekçelerini sunduğu belirtildi.

Arnavutköy

CHP'nin Arnavutköy'de seçim sonuçlarına itiraz ettiği ve süreci takip edeceği ifade edildi.

Ümraniye

Ümraniye'de CHP adayı Aykut Erdoğdu'nun 9 bin 501 oy farkla kaybettiği seçimlerle ilgili incelemelerde bulunduğu ve süreci takip ettiği açıklandı.

İtirazlar için son gün 14 Nisan

İlçe seçim kurullarında sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı itiraz etmek için son tarih 2 Nisan'dı. Bu tarihe kadar ilgili tüm itirazlar ilçe seçim kurullarına iletilmiş olmalı.

İlçe seçim kurulları, aldıkları itirazları en geç 2 gün içinde değerlendirerek karara bağlamalı. Bu nedenle, ilçe seçim kurullarından çıkacak kararlara karşı il seçim kuruluna itiraz etmek için son gün 5 Nisan.

İl seçim kurulları, ilçe seçim kurullarından gelen itirazları 7 Nisan'a kadar değerlendirip karara bağlamak zorunda.

İl seçim kurullarından çıkacak kararlara karşı Yüksek Seçim Kurulu'na yapılacak itirazların son tarihi 10 Nisan Çarşamba günü.

İl seçim kurulu kararlarına karşı olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan olarak belirlendi.


YORUMLAR

İşte seçim sonuçlarına itiraz edilen il ve ilçeler
haberine yorum yapın
0 YORUM