BIST 100 2.554,08 % 0,43
DOLAR 16,884 % -2,70
EURO 17,827 % -2,47
EURO/DOLAR 1,055 % 0,30
ALTIN GR. 992,10 % -2,33
BRENT 112,190 % 2,09
BTC 21.306,20 % 0,68
Haber Giriş: 23.06.2022 - 10:31 | Son Güncelleme: 23.06.2022 - 10:35

Girmen, süt ve hayvan üreticilerine destek istedi

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Kurban Bayramı öncesi süt ve hayvan üreticilerinin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Girmen, süt ve hayvan üreticilerine destek istedi

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Kurban Bayramı öncesi süt ve hayvan üreticilerinin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Türkiye’nin buzağı ölümlerinin önüne geçmesi gerektiğini belirtti.

Artan yem ve et fiyatlarının süt ineklerinin kesilmesine neden olduğunu, Türkiye’de özellikle büyükbaş hayvan sayısında düşüş eğilimi yaşandığını kaydeden Girmen, “Her yıl yaklaşık 500 bin buzağımız ne yazık ki ölüyor. Ülkemizin 2010 yılından bu yana her yıl aralıksız et ve hayvan ithalatı yaptığı göz önüne alındığında  buzağıların hayatta kalmasını sağlamak önemli bir çıkış yolu olacak” dedi.

"Üretici zorda"

Adana’da ve Türkiye’nin farklı illerindeki hayvan ve süt üreticilerinin artan girdi maliyetleri karşısında çaresiz kaldığına dikkat çeken Girmen, “Hayvancılık sürdürülemez bir sürece girdi. Süt ineklerinin kesilmesi ahırlardaki hayvan sayısını oldukça düşürdü. Son bir yılda yem fiyatının yüzde 50’nin üzerinde artması üreticileri zora sokuyor. Buna karşılık çiğ süt fiyatında istediğini alamayan üreticiler çareyi hayvanlarını kesmekte buluyor. Üretici bu kesimlerle ancak borçlarını ödemeye çalışıyor” diye konuştu.
Başkan Girmen, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenli bir periyodda ve sıkı bir üretim politikasıyla her yıl ishal ve solunum yolları enfeksiyonu başta olmak üzere gerekli hijyen koşullarının sağlanamaması nedeniyle kaybedilen en az 500 bin buzağıyı hayatta tutmanın yollarını araması gerektiğini vurguladı.

"Milyarlarca dolar dışarıya gidiyor"

Üreticinin büyük çaba göstermesine karşın zarar ettiğini, her yıl düzenli olarak tekrarlanan ithalatın et fiyatlarını düşürmediğini dile getiren Süleyman Girmen, “Buzağı ölümlerini durdurmayı başarabilirsek ithalatın da önüne geçmiş olacağız. Ayrıca binbir emekle üretim gerçekleştiren çiftçimizin girdi maliyetlerinden kaynaklanan yükünü azaltmak zorundayız. Türkiye, son 12 yılda ithalata 10 milyar doların üzerinde para harcamış. Yazıktır, günahtır, milli servetimiz göz göre göre heba edilmesin” dedi.

Et fiyatlarına dikkat çekti

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde vatandaşın et fiyatlarından şikayet ettiğine dikkat çeken Başkan Girmen, “Yem başta olmak üzere tüm girdi fiyatlarındaki fahiş artış, buzağı ölümleri, süt üreticisinin zararı ve hayvancılıktaki gerileme nedeniyle et fiyatları ne yazık ki yerinde durmuyor. Tarım ülkesi konumundaki Türkiye, büyükbaş canlı hayvan ve kırmızı etin yanı sıra kurbanlık koyun ithalatıyla milyarlarca doları yurtdışına aktarmak durumunda kalıyor. Halbuki sürdürülebilir bir tarım politikasıyla üreticiye destek verilirse, yem ve diğer girdi maliyetleri azaltılır, önü alınamayan buzağı ölümleri engellenirse ithalat azalır, süt inekleri kesime gitmez, et fiyatları da makul seviyede kalır” diye konuştu.

Girmen, çiftçinin ve üreticinin lehine olacak her düzenlemenin yanında ve destekçisi olacaklarını, bu konuda üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 


YORUMLAR

Girmen, süt ve hayvan üreticilerine destek istedi
haberine yorum yapın
0 YORUM