14 NİSAN 2024
BIST 100 9.814,19 % 0,59
DOLAR 32,357 % 0,17
EURO 34,429 % -0,71
ALTIN GR. 2.438,65 % -0,91
BRENT 89,710 % -0,07
BTC 67.114,84 % -4,81
Haber Giriş: 03.04.2024 - 14:13 | Son Güncelleme: 03.04.2024 - 15:01

Euro League Kadınlar Dörtlü Finali heyecanı Mersin’de yaşanacak

Mersin Servet Tazegül Spor Salonu’nda 12-14 Nisan tarihleri arasında, yapılacak ‘Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin (Final Four) Basın Lansmanı yapıldı.

Euro League Kadınlar Dörtlü Finali heyecanı Mersin’de yaşanacak

Mersin Servet Tazegül Spor Salonu’nda 12-14 Nisan tarihleri arasında, yapılacak ‘Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin (Final Four) Basın Lansmanı yapıldı.

MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER

Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nde (Final Four) Mersin’i temsil edecek olan Çukurova Basketbol Mersin’in (ÇBK) lansmanı, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Hüseyin Beşok ve TBF Genel Sekreteri Serhan Antalyalı ile ÇBK Başkanı Serdar Çevirgen’in katılımıyla düzenlendi.

Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin Mersin’de yapılacak olmasının heyecan verici olduğunu belirten Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, basketbol tarihi hakkında yaptığı konuşmasında “Basketbol sporu en çok takip edilen spor dallarından biridir. Tarihi geçmişine baktığımız zaman 1891 yılında Amerika’da bir beden eğitimi öğretmeni tarafından ilk defa duvara asılmış sepetlere top atmayla başlamış bir spor. Hatta sepeti ilk koyduklarında sepetin altı boş değilmiş sonrasında zahmetli oluyor diyerekten sepetin altını açmışlar. Avrupa’da 1893-94 yıllarında oynanmaya başlanmış ve ülkemizde de genellikle sahillerde 1904 yılında oynanmaya başlanan bir spordur. Basketbol ilk zamanlarda erkek oyuncular ile başlamakla birlikte ileriki zamanlarda kadın oyuncular da yer almıştır” bilgisine yer verdi.

"ÇBK'nın başarısı filizlendi"

Vali Pehlivan 1958 yılından itibaren Avrupa’da, Kadınlar basketbol Ligi’nin oynanmaya başlandığını, bu süreç içerisinde Türkiye’nin de diğer branşlardaki olduğu gibi hem erkek hem de Kadın Basketbol Avrupa müsabakalarına uzun zamandır dahil olduğunu kaydetti. Türkiye’nin bugüne kadar Erkekler Basketbol müsabakalarında birçok Avrupa şampiyonluğunun kazanıldığına dikkat çeken Vali Pehlivan, “Anadolu Efesi, Galatasaray ve Bahçeşehir gibi takımlarımızın başarıları mevcut. Kadın Basketbol Liginde de ilk kupayı Galatarasay almış. 2023 yılında da Fenerbahçe, Avrupa şampiyonu olmuştur. Biz il olarak bir mücadele içerisindeyiz. Çukurova Basketbol takımımız sayesinde varız. 2017 yılında takımımız kurulmuş ve o günden bugüne dek başarı hikayesini yazmaya devam ediyor. Dolayısıyla burada Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin ülkemizde 2’nci ve ilk kez olarak Mersin’de yapılıyor olmasının bir diğer önemli sebeplerinden biri ÇBK’nın göstermiş olduğu başarılardır. Ayrıca Mersin’de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde 70 tesisimiz var. Gençlere hitap eden de 10 tesisimiz var” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’de 2024 FIBA Kadınlar Eurolig Final Four’un Mersin’de yapılması için gereken 250 Bin Euro katılım ücretini ÇBK’ya destek amaçlı olarak verdiklerini ifade etti. Seçer, Konu Mersin olunca Mersin Büyükşehir Belediyesi de bu organizasyondan bağımsız kalmadı. Spor çok anlam ifade ediyor. Mutlaka insan sağlığıyla alakalı ama toplumsal birlikteliği de pekiştiriyor ve zenginleştiriyor” diye konuştu.

“Basketbol dünyası Mersin’in tanıtımını yapacak”

Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin, Mersin’in tanıtımına önemli katkı sağlayacağını ve camianın gözünün, kulağının Mersin’de olacağına vurgu yapan FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak, “Mersin’in takımı ÇBK çok genç bir takım ama buna rağmen çok başarılı bir takım ve şimdi de Final Four’da mücadele edecekler. Özellikle basketbol altyapısındaki gençlerin sayısının fazla olması beni çok etkiledi. En başarılı takıma ödül vermek isteriz ama burada yüzlerce, binlerce genç çocuktan bahsediyoruz. İşte bu basketbolcular onlara rol model ve iyi bir örnek olacaklar. Belki bunların hepsi profesyonel sporcu olmayacak ama hayatları boyunca sporla ve basketbolla uğraşacaklar ve bu çok önemli” ifadelerini kullandı.

KONULAR: Müjde Demir

YORUMLAR

Euro League Kadınlar Dörtlü Finali heyecanı Mersin’de yaşanacak
haberine yorum yapın
0 YORUM