06 ARALIK 2022
BIST 100 4.953,15 % -0,09
DOLAR 18,639 % 0,00
EURO 19,533 % -0,08
ALTIN GR. 1.061,28 % 0,23
BRENT 83,450 % -0,07
BTC 16.999,50 % 0,00
Haber Giriş: 24.11.2022 - 10:05 | Son Güncelleme: 24.11.2022 - 10:11

Eczacılar 27 Kasım'da Ankara’da miting yapacak

Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, İlaçların bulunmaması ve eczacılıkta yaşanan hak kayıplarının dayanılmaz noktaya ulaştığını belirterek, “Halkımız ilaca ucuz olarak ulaşabilmesi ve eczanelerin kapanmaması için Ankara’da düzenleyeceğimiz mitinge tüm halkımızı bekliyoruz." dedi.

Eczacılar 27 Kasım'da Ankara’da miting yapacak

Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, İlaçların bulunmaması ve eczacılıkta yaşanan hak kayıplarının dayanılmaz noktaya ulaştığını belirterek, “Halkımız ilaca ucuz olarak ulaşabilmesi ve eczanelerin kapanmaması için Ankara’da düzenleyeceğimiz mitinge tüm halkımızı bekliyoruz." dedi.

İlaç olmamasının sorumlusunun eczacı olmadığını belirten Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada “İlaç fiyat farklarının sorumlusu da eczacılar değildir. Eczanelerde bulunmayan her ilaçta, fark çıkaran her ilaçta eczacılar hastalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumun sorumlusu biz değilken, bizim sorumlu tutulmamız kabul edilemez.”  dedi.

Döviz karşısında ana sermayelerinin de eriyip, gittiğini ifade eden Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Bu dönemsel Avro Değerlendirmesi ve bu İlaç Fiyat Kararnamesi artık işlemez hale gelmiştir, acilen müdahale edilmesi  gerekmektedir.  İlaç, eczanede değer kazanır, eczacının bilgisi ve emeği ile değer kazanır. İlaç, değersiz hale getirilerek, eczacının emeği ve bilgisi de değersiz hale getirilmeye çalışılmaktadır. Meslekte karşı karşıya kaldığımız sorunlar katlanılamaz bir boyuta ulaşmıştır. Eczacılar bir kredi borcunu bir başka kredi borcuyla ödemeye çalışmaktadır. İlaç Fiyat Kararnamesi düzeltilmek zorundadır.  9 Temmuz’da ve 12 Ekim’de yapılan değişiklikler taleplerimizi karşılamaktan uzaktır. Sağlıkta tasarruf olmayacağını bir kez daha haykırıyoruz. Halkın sağlığından, halkın ilacından tasarruf olmaz. Halkın sağlığı ile oynamayın" diye konuştu.

Eczacılıkta yaşanan hak kayıplarının artık dayanılmaz noktaya ulaştığının altını çizen Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Sağlık Bakanlığı tarafından 12 Ağustos tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan ve kamuda görev yapan sağlık çalışanlarının özlük haklarındaki usul ve esasları belirleyen 'Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'nin yarattığı hak kaybı, kamu eczacılarımız nezdinde halen devam etmektedir. Yönetmelikte yapılacağı belirtilen son değişiklik, stratejik personel olarak görev yapan kamudaki meslektaşlarımızın mağduriyetini gidermekten çok uzaktır. Emekli kamu eczacılarımızın uğradığı hak kayıplarının acilen giderilmesi için gereken mevzuat değişikliği ivedilikle yapılmalıdır. Adana Eczacı Odası olarak meslektaşlarımızı, eczane teknisyenlerimizi ve halkımızı 27 Kasım 2022 Pazar günü Ankara’da yapılacak mitinge çağırıyor ve sorunlarımızı yüksek bir sesle haykırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Yalbuzdağ, şunları kaydetti: “Eczacılığın var olma savaşında hepimiz tek bir yürek olarak, sel gibi akarak Ankara’da yüksek sesle haksızlıklara dur demeliyiz. Duymayan kulakların duymasını, görmeyen gözlerin görmesini sağlamak zorundayız. Onun için ‘şimdilik’ diyerek açığız diyoruz. Çünkü yarın ne olacağını biz de bilmiyoruz. Büyük Eczacı Mitingi sonrası taleplerimize karşılık bulamadığımız takdirde tam gün eczane kapatma eylemimiz olacak. Şimdi zaman, hak arama zamanı! Şimdi zaman, sesimizi duymayanlara duyurma zamanı. Şimdi zaman, tüm yaşanan haksızlıklara dur deme zamanı! İlaç yokluklarına, ilaç fiyat farklarına, kontrolsüz açılan fakültelere, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza, kamu eczacılarının hak kayıplarına, eczacıların yok sayılmasına, eczacılık mesleğinin değersizleştirilmesine 27 Kasım Pazar günü Ankara’da hep birlikte dur diyeceğiz!” 


YORUMLAR

Eczacılar 27 Kasım'da Ankara’da miting yapacak
haberine yorum yapın
0 YORUM