05 ARALIK 2023
BIST 100 8.057,42 % -0,37
DOLAR 28,908 % -0,02
EURO 31,253 % -0,30
ALTIN GR. 1.872,50 % -0,64
BRENT 78,320 % 0,14
BTC 42.235,36 % 0,00
Haber Giriş: 21.11.2023 - 15:12 | Son Güncelleme: 21.11.2023 - 15:12

2100 yılında ortaya çıkacak beş şaşırtıcı teknoloji! Torunlarımızın hayatı bakın nasıl olacak...

Yıl 2100... İnsanlar yer altı şehirlerinde yaşıyor olacak ve karar verme konusunda yapay zekalara güvenecekler. İşte bilim insanları ve uzmanların 2100 yılı için ortaya koydukları yaşam örneği.

2100 yılında ortaya çıkacak beş şaşırtıcı teknoloji! Torunlarımızın hayatı bakın nasıl olacak...

Yıl 2100... İnsanlar yer altı şehirlerinde yaşıyor olacak ve karar verme konusunda yapay zekalara güvenecekler. İşte bilim insanları ve uzmanların 2100 yılı için ortaya koydukları yaşam örneği.

Yıl 2100 ve insanlar yer altı şehirlerinde yaşıyor ve karar verme konusunda yapay zeka akıl hocalarına güveniyor.

Bu okuduğunuz cümle bilim kurgu filmi senaryosu gibi gelse de torunlarımızın gerçekliği olacak. PushFar CEO'su ve Kurucu Ortağı Ed Johnson, "2100'de hayatlarımız sadece teknolojiyle iç içe geçmiş değil; onlar tarafından yönlendirilir, şekillendirilir" olacak diyor. 

Peki teknoloji geleceğin dünyasını nasıl değiştirecek? 

Aşağıda bu yüzyılda gerçekleşecek 5 teknolojik gelişme var! Bunlar iyi mi kötü mü? hadi okuyup siz karar verin.

'Dijital insanlar' aramızda yaşayacak'

İnsansı robotlar ve 'dijital arkadaşlar' insanlarla birlikte yaşayacak, robotlar ameliyat dahil görevleri üstlenecek ve insanlara arkadaşlık edecek.

Sum Vivas'ın kurucu ortağı ve CEO'su Rob Sims şunları söylüyor:

"Teknoloji, eğitimcilere veya destekçilere ihtiyaç duymadan dijital insanları tam olarak destekleyecek şekilde gelişecek ve arkadaşlar (dijital arkadaşlar) günlük yaşamın bir parçası olacak.

Yapay zeka destekli dijital insanlar ve robotik insansılar günlük yaşamın bir parçası olacak; çöpü çıkarmak veya yıkamak gibi sıradan görevlerden üst düzey eğitim veya karmaşık beyin ameliyatı gibi karmaşık görevlere kadar çeşitli görevleri üstlenecekler.

'Kendi içine kapanık ve kendiyle yüzleşen bir ırk haline gelmememizi sağlamak için toplumun teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişmesi gerekecek."

Yapay zeka 'akıl hocaları', işleri de dahil olmak üzere herkesin ne yapacağına karar verecek

PushFar CEO'su ve Kurucu Ortağı Ed Johnson, gelecekte yapay zeka 'akıl hocalarının' herkese eşlik edeceğini ve hangi işi yapacakları da dahil olmak üzere onlar adına kararlar vereceğini söyledi.

Johnson, "Büyük ve küçük seçimler yüzünden acı çektiğimiz günler geride kaldı" diye devam etti.

'2100'ün yapay zeka akıl hocaları kuantum hesaplamanın gücünden yararlanıyor ve sonsuz olasılıkları göz açıp kapayıncaya kadar işliyor.  Onlara bir soru sorun, sadece sonuçları tahmin etmekle kalmıyorlar; potansiyel yolları, olasılıkları ve sonuçları analiz ederek, birbirine bağlı dünyamızı tanımlayan geniş veri alanına dayanan rehberlik sunarlar.

Artık hangi işi alacağınızı tartmanıza gerek yok; Yapay zeka akıl hocanız işi sizin için yapacak ve nihai kararı vermeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size bırakacaktır. Kemerlerinizi bağlayın, çünkü gelecek sadece teknolojiden ibaret değil; insan ruhu ile silikon ruhu arasındaki derin sinerjiyle ilgilidir.'

Şehirler yeraltına taşınacak

2100 yılına gelindiğinde yer üstü alan çok önemli hale gelecek ve şehir altyapısının büyük bir kısmı robotlar tarafından kazılacak tünellerle yer altına taşınacak.

Yeni tünel yapım teknolojilerine öncülük eden robotik firması HyperTunnel, robotların tünelleri kazacağını, araştırmacıların ise artırılmış gerçeklik kullanarak yeraltındaki yeni yaşam alanlarını ve binaları haritalandıracağını söyledi.

HyperTunnel'dan Steve Jordan şunları söyledi:

'Uzunluğu bir milden uzun olmayan milyonlarca robot, doğanın milyarlarca yıl boyunca geliştirdiği şekilde sürü halinde sürülecek. Ortaya çıkan yapay zekayı kullanan merkezi bir dijital ikiz tarafından üretilen dijital feromonlar, davranışı mümkün kılacaktır. Artık kamu hizmetleri, ulaşım ve enerjiye yönelik yeni altyapılarla gezegeni değiştirecek ve geleceğin mega şehirlerini yaratacak teknolojiye sahibiz.

Aztek piramitlerinden ilham alan 65 katlı ters piramit Mexico City'deki Earthscraper ile şehir merkezindeki alanla ilgili endişeleri hafifletmeye yardımcı olması planlanan yer altı binaları için planlar şimdiden yapılıyor. BNKR Arquitectura tarafından tasarlanan bu tür tasarımlar, artan sıcaklıkların harap ettiği kalabalık bir dünyada daha yaygın hale gelebilir.'

Deepfake'lerin yaygın olması nedeniyle kameralar videolara filigran koyacak

Sahte video yaygınlaştıkça ve gerçeğinden ayırt edilmesi imkansız hale geldikçe, hükümetler kamera üreticilerini insanların videoya 'güvenebilmesi' için dijital filigran eklemeye zorlayacak.

Güvenlik firması Sectigo'nun Baş Deneyim Sorumlusu Tim Callan,  dailymail'in haberine göre şunları söyledi:

'Derin sahte teknolojinin hızlanmasıyla, insanlar artık fotoğraf, video veya ses kaydı olsun, dijital bir kaydın gerçekliğine güvenemeyecek. Hukuki, güvenlik ve dijital sistemlerimizdeki dijital kayıtlara olan güvenimiz göz önüne alındığında, insanlar artık bir çözüm olmadan gördüklerine güvenemeyecekler. Bu nedenle 2100 yılına gelindiğinde tüm kayıt cihazları, yakalama anında filigran görevi gören yerleşik, şifrelenmiş bir zaman damgasına sahip olacak. Bu şifrelenmiş filigranlar, görüntülere, videolara ve kayıtlara dijital güveni yeniden tesis etmek için orijinal görüntüleri deepfake'lerden ayıracak.'

Çocuklar sanal okullara gidecek ve avatarlar tarafından eğitilecek

 Eğitim şirketi Kabuni'nin CEO'su ve kurucusu Nimesh Patel, yapay zeka 'akıl hocalarının' çocukların eğitimiyle ilgileneceğini ve çocukların zamanda yolculuk yaptığı VR dersleri vereceğini söyledi.

'Eğitimin temel taşının fiziksel okul değil, avatar öğretmeni olduğu bir dünya hayal edin; burada Bayan Thompson sadece bir isim değil, sanal bir alemde bir süper kahraman karakter, yapay zeka konusunda usta, VR konusunda tutkulu, ve yıldızlara bir rehber,' diye devam etti. Bu, 2100'ün eğitimidir: sürükleyici, kapsamlı ve çok duyulu. Burada öğrenciler astrofizik okumak, canlı tarih dersleri için zamanda gezinmek ve kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimleri için yapay zeka danışmanlarıyla bağlantı kurmak için sanal uzay asansörlerine çıkıyorlar.'


YORUMLAR

2100 yılında ortaya çıkacak beş şaşırtıcı teknoloji! Torunlarımızın hayatı bakın nasıl olacak...
haberine yorum yapın
0 YORUM